Sigarayı bırakmak için destek al

0
378
Sigarayı bırakın - Yeşilay
Sigarayı bırakın - Yeşilay
Advertisement

Sigarayı bırakırken hayatındaki önemli kişilerden destek almak önemli bir fark yaratır. Arkadaşların, ailen, iş arkadaşların ve hayatındaki diğer kişiler sana destek olabilir. Yalnız değilsin.

Sosyal çevreni, ilgi alanlarını paylaşan başka kişilerle ilişki kurarak genişlet. Yapmaktan hoşlandığın şeyleri düşün. Sonra yeni bir kişi ile sohbete başla. Onunla ortak yönlerinin olduğunu göreceksin.

Sigarayı bırakmayı düşünen bir arkadaşınla ortak hareket ederek bırakmayı kolaylaştır.

Yardım İsteyinSorunları kendi başına çözmeyi seviyor olabilirsin, ama herkesin zaman zaman yardıma ihtiyacı olur. Bu senin zayıf olduğun anlamına gelmez. Sigarayı bırakmış birini tanıyorsan, ona neden ve nasıl bıraktığını sorabilirsin.Ne İstediğiniz Konusunda Net OlunArkadaşların ve ailen, sigarayı bırakırken neye ihtiyacın olduğunu her zaman tahmin edemezler. Ne şekilde destek istediğini (ve ne şekilde istemediğini) açıkça ifade et. Bu konuda kibar olmaya çalış. Yalnızca senin için en iyisini yapmaya çalışıyorlar.

Örneğin kendini gergin hissediyor ve sigara isteği duyuyorsan, bir arkadaşınızla vakit geçir, böylece dikkatinin dağılmasını sağlarsın.Stresli Durumlardan KaçınınStres kendini sigara istiyormuş gibi hissetmene neden olabilir. Sende en çok stres yaratan etkenin ne olduğunu düşün ve onunla baş etme yollarını ara. Ailenden ve arkadaşlarından stres etkenlerine dikkat etmelerini iste. Sigarayı bırakırken hayatını kolaylaştırabilir.Teşekkür EdinArkadaşlarına sözle, mesajla ya da hareketlerinle minnettar olduğunuzu göster. Teşekkür etmek fazla zaman almayacağına göre unutmadan önce hemen yap. Sigara isteğini atlatmana yardım etmek için son sakızını veren bir arkadaşın mı oldu? Bir paket sakız al ve yanına ‘Sigarayı bırakmama yardımcı olduğun için teşekkür ederim’ yazan bir notla ona ver. Minnettarlık sana da yararlı olur. Çalışmalar, minnettar olmanın fiziksel ve zihinsel sağlığı ve kendine güveni geliştirebildiğini göstermiştir. Minnettarlık stresi de azaltır.Başkalarını Destekleyin

Destek çift yönlüdür. Başkalarının sana destek olmasını istiyorsan, sen de onlara destek olmalısın. Arkadaşlarının dertlerini dinle ve imkânın olduğunda onlara yardımcı ol. Bazen küçük iyiliklerin anlamı büyük olur.

Birinin gününü güzelleştirmek için ufak bir şey yap. Bir arkadaşına telefon mesajı veya e-posta yoluyla fıkra göndererek arkadaşının gülümsemesini sağla. Birine ufak bir doğum günü hediyesi al veya bir aile ferdini arayıp halini hatırını sor. Başarını paylaşman sigarayı bırakmaya çalışan başkaları için büyük bir destek ve motivasyon kaynağı olabilir.

Bazı ortamlar sigara içmeyi tetikler. Oralardayken sigara içmemeyi planla.

İçerik kalitesi
  • Yararlı içerik
5
Sending
User Review
0 (0 votes)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.